top of page

Rīgas stāsti

Ievads

Padomi un gramatika:

Prievārdi

Vienam un tam pašam prievārdam var būt atšķirīgas nozīmes, kas parādās vārdu savienojumā.

Baidīties no zirnekļiem.

Braukt no Rīgas.

Izgatavot no koka.

Lasīt no grāmatas.

Strādāt no sirds.

Izcelties no zemniekiem.

Mazs no auguma.

Mans vārds Armins Ronis. Šajā video es pastāstīšu, par kādām tēmām mēs runāsim mācību video sērijā “Rīgas stāsti”. Šie video ir paredzēti, lai iepazīstinātu jūs ar Rīgu un Latviju, ar tās vēsturi un tradīcijām, kā arī – lai apgūtu latviešu valodu. 

Pirmā tēma, kuru apskatīsim, ir dzīvošana Rīgā. Runāsim par mājokļu veidiem – mājām vai dzīvokļiem, to iekārtojumu, mēbelēm un priekšmetiem. Pastāstīsim par ģimenēm, kas dzīvo šajās mājās. Paskaidrosim, kāpēc vecmāmiņas un vectētiņus sauc dažādos vārdos, un kā veidojas ģimenes attiecības Latvijā. 

Mēs runāsim par Rīgas vides objektiem, piemēram, par Brīvības pieminekli, par Rīgas parkiem, par Vecrīgu un Kluso centru, kas ir viens no skaistākajiem jūgendstila pieminekļiem pasaulē. Apskatīsim dažādus objektus arī ārpus centra, piemēram, Daugavgrīvas cietoksni. Kopā pastaigāsimies pa Brāļu kapiem. Runāsim par gadalaikiem un laikapstākļiem Rīgā. Pastāstīsim par to, kādas nozīmes ir vārdam “laiks”, un kā atšķirt gadalaikus Latvijā. 

Mēs iepazīstināsim jūs ar lietu, sniegu, sauli un atkalu, dosim padomus, kā ģērbties atbilstoši laikapstākļiem un kādi apavi būs vispiemērotākie. Tāpat mēs runāsim par sabiedrisko transportu Rīgā un transporta veidiem un to izmantošanu. Vai zinājāt, ka Rīgā ir viens no retākajiem sabiedriskā transporta veidiem – trolejbuss? Šajā sadaļā skaidrosim arī, kāda veida sabiedriskā transporta biļetes var iegādāties Rīgā. Rīga ir pilna ar dabas bagātībām – mums ir bagāta augu un dzīvnieku valsts, tāpēc sadaļā par dabu pastāstīsim par putniem un dzīvniekiem, par Daugavu un mazajām Rīgas upītēm, dīķiem, ezeriem un parkiem Rīgā, pie kuriem var pavadīt brīvo laiku. 

Brīvajā laikā rīdzinieki nodarbojas ar dažādiem vaļaspriekiem - sporto, dzied koros, dejo, nodarbojas ar rokdarbiem – aušanu, veidošanu, gleznošanu. Brīvdienās rīdzinieki dodas pastaigās un sēņot. Lielai daļai rīdzinieku ir savs dārziņš, kur tie pavada brīvo laiku vasarās, bet rudenī ceļ galdā paša izaudzēto. Šeit labi iederēsies arī stāsts par Latvijas sporta faniem – vieniem no labākajiem faniem pasaulē! 

Un kā gan bez Dziesmu un Deju svētkiem! Par tiem un citiem kultūras notikumiem runāsim, stāstot par latviešu svētkiem. Vai zināt, kādi muzeji ir Rīgā? Un kurš teātris ir vispiemērotākais jums? Kas ir Gaismas pils? Noklausieties mūsu stāstījumu par kultūru un aizejiet uz kādu koncertu. Kultūras piedāvājums Rīgā ir īpaši plašs visām gaumēm. Svētki ir pelnījuši savu, atsevišķu sadaļu – Ziemassvētki un Jāņi, 18. novembris, 4. maijs, Rīgas svētki un citi priecīgi notikumi. Vai jūs zināt, kas ir vārdadienas? Par tām arī mēs stāstīsim svētku sadaļā. Mums ir, ko svinēt, un ir savas svinēšanas un ēšanas tradīcijas, tādēļ atsevišķi stāstīsim par ēdieniem un ēšanas tradīcijām. Noteikti pieminēsim rupjmaizi, Rīgas Melno balzamu, jāņu sieru. Latviešiem ir daudz ēdienu, kurus “ēdot var mēli norīt”, tāpēc pirms šīs sadaļas skatīšanās noteikti aizejiet uz veikalu un piepildiet ledusskapi. 

Svarīgi ir ne tikai piepildīt vēderu, bet gūt arī “gara gaismu”, tā mēs pārnestā nozīmē sakām par izglītību. Tāpēc atsevišķu sadaļu veltīsim izglītībai – no bērnudārza līdz mūžizglītībai. Skaidrosim Latvijas izglītības sistēmu un kādi izglītības veidi un iespējas ir Rīgā. Pieminēsim Rīgas skolas un augstskolas. Daudz jautājumu tiek uzdots par to kas ir rīdzinieki, tādēļ mums šķiet svarīgi par to runāt. Nav noslēpums, ka Rīga vienmēr ir bijusi daudznacionāla pilsēta. Mēs mēģināsim izstāstīt, kā ir veidojušās rīdzinieku savstarpējās attiecības gadsimtu gaitā. Latvijā ir pilnīga reliģijas brīvība, tādēļ atsevišķu stāstu veltīsim tieši šiem jautājumiem, pieminot galvenās reliģijas un tautības Rīgā un Latvijā. Stāstīsim par Rīgas vēsturi un pārmaiņām mūsu galvaspilsētā. 

Nobeigumā aicinām jūs būt sabiedriski aktīviem un pilnvērtīgiem Latvijas un Rīgas iedzīvotājiem, tāpēc piedāvāsim iespējas iesaistīties procesos, kas mūsu pilsētu padara labāku. Paldies, ka noskatījāties šo video un tiekamies nākamajā mācību cikla “Rīgas stāsti” video!

Rīgas stāsti

“Rīgas stāsti” ir mācību video cikls. Vidēji garos materiālos apkopoti stāsti latviešu valodā par tēmām, kas ir apstiprinātas Latviešu valodas programmā pieaugušajiem B1 un B2 līmenim.

Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.

Par mācību materiāla saturu atbild biedrība “DrKT biedrība.

bottom of page